Strengthening Healthcare Research Capacity of The Academic Staff, Doctoral and Master Students, and Nurses

Është një projekt i financuar nga programi READ (Research Expertise from the Academic Diaspora) i AADF (Albanian-American Development Foundation) në bashkëpunim me IIE (Institute of International Education).

Ky projekt ka për qëllim të zhvillojë kapacitete dhe aftësi të qëndrueshme për kryerjen e hulumtimeve praktike të bazuara në prova me cilësi të lartë. Ata do të thellojnë njohuritë dhe aftësitë e pjesëmarrësve për të kryer kërkime të bazuara në prova në infermierinë dhe shkencat e tjera të kujdesit shëndetësor. Të gjithë pjesëmarrësit do të duhet të përfundojnë me sukses modulet e trajnimit.

Projekti vjen si një bashkëpunim midis Dr. Julian Kraja, Drejtor Departamenti pranë FSHN në USH dhe Dr. Nertila Kulla Podgorica pedagog në Health University of Applied Sciences Tyrol/UMIT Hall in Tirol, Austri.