Trajnime të stafit të USH në Urbino në kuadër të projektit REACH

Në vijimësi të trainimeve gjatë punës në kuadër të projektit REACH (Improving Research capacities of Albanian higher education institutions in conservation and restoration of Cultural Heritage) financuar nga Programi i Komunitetit Europian Erasmus+, u zhvilluan disa ditë trajnimi për anëtarët e grupit të punës së projektit REACH nga të gjitha Universitetet shqiptare në Universitetin e Urbinos, Itali, nga data 8-11 Nëntor 2022. Trainimi u fokusua në transmetimin e metodikave të punës në laboratoret e restaurimit, si dhe në përdorimin e instrumenteve diagnositike për restaurimin e konservimin e veprave të artit. Gjithashtu në një ditë pune studimore në Monte San Pietrangeli, më 10 Nëntor, u nda një përvojë e punës së restauratorit në vendin ku ndodhet vepra, pa e zhvendosur atë, e përfshirjes së komunitetit dhe autoriteteve lokale në procesin e ruajtjes dhe të restaurimit. Keshtu projekti synoi të ndajë me partnerët shqiptarë përvojën e restaurimit të tablosë Madonna col Bambino, Santi e Apostoli (Shekulli XVI) dhe idenë e krijimit të një laboratori të hapur për komunitetin.

Më 11 nëntor nga Prof. Baratin prezantoi sesionin mbi trajnimin për Konservim dhe Restaurim në kontekste ndërkombëtare duke prezantuar përvojën e ISBAS, shkollat e restaurimit në Tunizi, projektin TEMPUS INFOBC, shkollën e restaurimit në USEK (një institucion privat jofitimprurës në Liban). Gjithashtu u ekspozua Bashkëpunimi me Galerinë Kombëtare të Rajonit Marche dhe puna kërkimore-restauruese e kryer për veprat e piktorit të Rilindjes Giovanni Santi.

Po në këtë ditë, Dr. Aurora Dibra dha edhe një intervistë në lidhje me përvojën e fituar gjatë vizitës në Universitetin e Urbinos, Uni BO.

Me shumë inters ishte edhe prezantimi i përvojës praktike: restaurimi i një telajo nga Mattia Preti (artist barok italian), i Portikut të Kishës San Francesco në Urbino dhe puna restauruese për lidhjen hekur-karbon dhe bakër-zink në instrumente shkencore me interes historik.