Takim me praktikantët pranë Klinikës së Ligjit USH, duke percaktuar problematikat që mund të adresohen si çeshtje strategjike.

Pas shqyrtimit të aplikimeve të studentëve për të zhvilluar praktikën pranë Klinikës së Ligjit janë pranuar 12 aplikantë.

Me datë 26.07.2021 u zhvillua takimi i parë me studentët që janë aktivizuar në zhvillimin e praktikës pranë Klinikës së Ligjit USH.

-          Praktikantët u njohën me rregulloren e funksionimit të Klinikës, të drejtat dhe detyrimet e tyre.

-          U ndanë detyrat, duke i organizuar në grupe të vogla për çështjet strategjike të evidentuara tashmë nga klinika, kryesisht çështje që kanë të bëjnë me të drejtat e konsumatorit dhe mbrojtjen e mjedisit. Praktikantët do të identifikojnë bazën ligjore për çështjet ku janë angazhuar dhe do të ofrojnë opinionin e tyre mbi vazhdimësinë e adresimit të çështjeve

-          Një grup nga praktikantët do të ndjekë në vazhdimësi mbledhjet e Këshillit Bashkiak.

-          Gjithashtu, u evidentuan disa problematika, të cilat mund të shërbejnë si çështje strategjike për tu adresuar në vazhdim nga klinika.

-         Nga stafi u paraqitën disa mënyra për evidentimin e problematikave si ndjekja e emisioneve informuese në mediat lokale; ndjekja e emisioneve të mëngjesit dhe kryesisht telefonatave me qytetarët; takimet në komunitet.