Në kuadër të projektit "Strengthening capacities and digital competences in biomedical education through internationalization at home” - BIOSINT, u zhvillua workshopi mbi ndërkombëtarizimin e disa lëndëve të programeve të studimit të ofruara nga Departamentet e lëndeve para-klinike dhe klinike të Universitetit të Shkodrës.

Ky aktivitet u përshëndet nga zëvendësrektorja,

Prof.Dr. Blerta Dragusha.

Grupi i punës, kryesuar nga Dr. Julian Kraja, pati mundesinë të bashkëndante dhe të konsultohej me eksperiencat më të mira në kete drejtim nga Universitetet partnere në projekt nga Ballkani Perëndimor.

Ndërkomaberatirizmi i këtyre programeve do të bëhet me mbeshtetjen dhe udhezimin e perfaqesuesve të KU Leuven Gent, Universitetit të Mjeksise dhe Farmacisë së Timisoares dhe Universitetit të Kragujevacit.