Në datat 26-29 Shtator 2023, u organizua në ambjentet e Fakultetit të Ekonomisë, Universiti i Banja Lukës, Bosnje Hercegovinë takimi i partnerëve të projektit, ku pjesë është edhe Universiteti i Shkodrës.

Në kuadër të projektit SMART “Innovation Centers for the Development of Innovative and Entrepreneurial Thinking to Facilitate the Development of Sustainable Smart Solutions in the ëestern Balkans”. Project: 101082938 – SMART – ERASMUS-EDU-2022-CBHE është realizuar takimi i rradhës.

Qëllimi kryesor i këtij takimi ishte mbledhja e konsorciumit dhe Ëorkshopi trajnues, objektivi i të cilit, ishte pajisja me njohuri e pjesëmarrësve në lidhje me gjetjen e zgjidhjeve të qëndrueshme dhe zhvillimin e kompetencave të inovacionit dhe sipërmarrjes për vënien në zbatim të qendrave SMART.

TU Dresden – Technische Universität Dresden koordinoi dhe ofroi trajnimin. Në lidhje me:

Moduli 1. “Quituple Helix Approach as intstrument for regional Cohesion and Innovation.

Moduli 2. Dimensions of Social Innovation: Resilience, Sustainability and Capacity Building.

Ky ishte një trainim hybrid shumë interest, i realizuar me pjesmarrës në auditor dhe me pjesmarrës online. Në këtë ëorkshop u sollën praktikat më të mira lidhura me Qendrat SMART të Inovacionit.

Një kordinimi dhe organizim perfekt i workshopit nga lideri i projektit dhe fakulteti Ekonomik, Universiteti Banja Luka